Savanorystei skirta projekto „JO keliu“ diena

Viename pamokyme gyvenimui Popiežius Jonas Paulius II kvietė: „Tapkite draugais tiems, kurie neturi draugų“. Todėl antroji projekto „JO keliu“ diena buvo pavadinta Taikos dovana – ji buvo skirta savanorystei. Jaunimas aplankė  „Penktos kojos“ namų, įsikūrusių Linksmakalnyje, gyventojus: atvežė jiems lauktuvių ir dovanų, pakalbino  ir pavedžiojo šunelius.

Pokalbis su „Penktos kojos“ darbuotojais – puiki savanorystės edukacija, nes organizacijos žmonės - jauni ir tikintys, kad kalnus galima nuversti, jei tik noro ir tikėjimo tuo, ką darai, turi.

Projekto dalyviai pasidomėjo ir vietovės istorija. Sužinojo, kad „Penkta koja“ įsikūrusi buvusio dvaro pastate, vokiečio savininko pavadintame Liustbergiu (vok. Lustberg – „linksmybių kalnas“). 1944 m. vasarą Linksmakalnyje įsikūrę rusų kariškiai buvusiame dvare įrengė KGB radiotechnikos užsienio žvalgybos ir diplomatinio ryšio su Vakarų Europa dalinį – ypač slaptą radijo žvalgybos centrą. Visiems atvira gyvenviete Linksmakalnis tapo 1993 m.

Pasižvalgę „iš paukščio skrydžio“, pasimėgavo pasakišku gamtos grožiu, nes „Penkta koja“  įsikūrusi Šventupės ir Jiesios upelių santakoje, o juk projekto dalyviai  atvyko nuo Jiesios ištakų!

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Braniewo miesto Zespół Szkół Budowlanych jaunimas eina „JO (Popiežiaus Jono Pauliaus II) keliu“

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Braniewo miesto Zespół Szkół Budowlanych jaunimo mainų projekto „JO keliu“ veiklos prasidėjo. Dėl COVID-19 projektas įgyvendinamas nuotoliniu būdu: organizacijų partnerių jaunimo grupės veiklas įgyvendina savo valstybėje, susitinka, bendrauja, rengia įgyvendintų veiklų pristatymus virtualioje erdvėje. Projekto dalyviai penkias jaunimo mainų dienas gyvens vadovaudamiesi popiežiaus Jono Pauliaus II pamokymais gyvenimui, tyrinėdami ir atrasdami šio jaunimo draugo pomėgius, gyvenimo principus ir vaidmenį kovoje dėl Lietuvos ir Lenkijos. Rengdamiesi pirmam virtualiam susitikimui  dalyviai rinko medžiagą ir parengė pristatymus apie popiežiaus Jono Pauliaus II vaidmenį mūsų valstybėms. Kiekviena mainų veiklos diena turi konkrečią popiežiaus Jono Pauliaus II pamokymo kryptį. Rugsėjo 21 d. – pirmoji projekto veiklų diena pavadinta Moralės logika (cit. „Tautų politika jokiu būdu negali nepaisyti transcendentinio, dvasinio žmogiškosios patirties lygmens“, Jonas Paulius II). Šią dieną Lietuvos ir Lenkijos jaunimas nutiesė virtualų draugystės ir bendradarbiavimo tiltą, susipažino ir pristatė planuojamas įgyvendinti veiklas.

1

2

3

Europinį identitetą Lietuvos ir Lenkijos jaunimas sustiprino projekte „Tu, aš ir ES“

Skatinant Lietuvos ir Lenkijos bendros kultūros, istorijos ir paveldo pažinimą, jaunimo domėjimąsi abiejų šalių naująja istorija, siekiant paminėti Lietuvos ir Lenkijos narystės Europos Sąjungoje 15-ąsias metines, 2019 metų rugsėjo mėnesį buvo vykdomas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projektas ,,Tu, aš ir ES”. Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Braniewo statybos ir bendrojo lavinimo mokyklos jaunimo grupės susitiko Lietuvoje bendrai veiklai.

  Projekto veiklas pradėjo nuo pažinties vienas su kitu bei apsilankymu prie Lietuvos prezidento  Kazio Griniaus paminklo. K.Griniaus pavyzdys įkvėpė jaunimą bendrai veiklai – demokratinių Lietuvos ir Lenkijos valstybių 15 metų situacijos analizei bei vertinimui, nes prezidentas  K.Grinius kūrė demokratiškos Lietuvos viziją ir šalies politinę situaciją tarpukariu, teigė, kad apie demokratiją kalbėti niekada nėra per anksti, gali būti tik per vėlu. K.Grinius buvo nepaperkamas, nekorumpuotas, prie jo niekada neprilipo joks skandalas. Kartu su Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos gimnazistais projekto dalyviai aptarė savo valstybių pokyčius per 15 narystės Europos Sąjungoje metų, diskutavo šiuolaikinės politikos temomis, aplankė ir įvertino Plutiškių kaimelio Europos Sąjungos fondų finansuotus objektus: Plutiškių gimnazijos pastatų renovacijos darbus, aikštyną ir sporto salę, Plutiškių kaimo lauko treniruoklius, seniūnijos, Plutiškių bendruomenės pastatus, apylinkių kelius. Lyginamuosius aplinkos, kultūrinio, socialinio, ekonominio pokyčio panašumus ir skirtumus stebėjo ir analizavo edukacinėse išvykose į Birštoną, Trakus, Kauną. Birštono Nemuno kilpų regioniniame parke pasigrožėta nepakartojamais, tik Lietuvai būdingais, gamtos vaizdais, atsivėrusiais iš aukščiausio Lietuvos apžvalgos bokšto. Įspūdžius vainikavo ekskursija į gražiąją vis dar praeities istorija kvepiančią ir kunigaikščių laikus menančią Trakų pilį. Šie aplankyti objektai projekto dalyviams paliko neišdildomą įspūdį.

Trečiąją projekto ,,Tu, aš ir ES” dieną jaunimas susitiko su  Kazlų Rūdos savivaldybės meru Mantu Varaška, administracijos direktore Reda Kneizevičiene, ekonominės plėtros skyriaus darbuotojais, jaunimo atstovais.  Diskutavo apie savivaldybės ekonominius, infrastruktūrinius, kultūrinius pokyčius per 15 narystės ES metų, aptarė jaunimo savanorystės, projektinės veiklos galimybes. Vėliau jaunimas priėmė Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos dovaną – nemokamą apsilankymą ,,SHTIL” virvių parke. Dienos veiklą vainikavo Lietuvos kulinarinio paveldo pristatymas -   draugiškai ir komandiškai Lietuvos jaunimo grupės pagaminti cepelinai.

Rugsėjo 26 d. – Europos kalbų diena. Minėdami šią dieną projekto dalyviai vieni kitiems pristatė savo nacionalinę kalbą ir pamokė bent vienos kaimyninės valstybės kalbos. Lenkų jaunuoliai be lenkiškų, išmokė keletą vokiškų žodžių, o lietuviai – lietuviškų ir latviškų. Paskutiniąją dieną projekto dalyviai kūrė  laisvo, darnaus Europos Sąjungos žmogaus judumo žemėlapį, papasakojo apie savo ir savo šeimos migracijos po Europos Sąjungą galimybes. Įvertindami projekto veiklas, įsivertindami savo veiklą projekte, kūrė projekto veiklos produktą - pokyčio matuoklės maketą ir surašė Lietuvos ir Lenkijos jaunimo pasižadėjimą  ateities Europos Sąjungai.

  Taigi Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projektas „Tu, aš ir ES“ leido geriau pažinti kaimyninių valstybių kultūrą, istoriją, įvyko puikus tarpkultūrinis bendravimas, leidęs susirasti naujų draugų, bendrai įgyvendintos veiklos sustiprino jaunimo europinį identitetą ir paskatino Lietuvos ir Lenkijos draugiškus santykius bei gerą kaimyninį bendradarbiavimą.

Projekto „Tu, aš ir ES“ dalyvė,

III gimnazijos klasės mokinė

Sandra Žėglytė


Lietuvos ir Lenkijos jaunimas kūrė pasižadėjimą Europos Sąjungai

Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projekto „Tu, aš ir ES“ dalyviai su Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos gimnazistais paskutinę  jrd lietuvi lenkmainų projekto dieną įvertino Lietuvos ir Lenkijos žmogaus migracijos po Europos Sąjungą galimybes ir kūrė laisvo, darnaus Europos Sąjungos žmogaus judumo žemėlapį. Emocingai įvertino patirtis, įgytas projekto įgyvendinimo metu. Minėdami narystės Europos Sąjungoje 15-ąsias metines individualiai ir kolektyviai kūrė Lietuvos ir Lenkijos jaunimo pasižadėjimą Europos Sąjungai.

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos mokiniai

įgyvendina Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „Tu, aš ir ES“

2019 m. rugsėjo 23 d. įžiebtas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projekto „Tu, aš ir ES“ aukuras. Projektą rugsėjo 23-27 dienomis įgyvendins Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazija kartu su partneriais iš Lenkijos - Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie. Projektas skirtas skatinti Lietuvos ir Lenkijos jaunimą domėtis abiejų šalių naujosios istorijos sukaktimis ir Lietuvos bei Lenkijos narystės Europos Sąjungoje 15-osioms metinėms paminėti. Projekto dalyviai, bendraudami pažangiais internetinio ryšio būdais, tyrė savo valstybių pokytį, kaip, kiek, kuo pasikeitė jų valstybės per 15 narystės Europos Sąjungoje metus. Mainų projekto dienomis aptars, ar tas pokytis pozityvus, ar priimtinas jiems – Europos jaunimui.

P90923 122130

P90923 114314