Jaunimo vainikas Lietuvai ir Lenkijai

2018 metais Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Zespół szkół Budowlanych w Braniewie mokiniai įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamą projektą „Šimto užuominų pynė“. Kadangi tiek Lietuva, tiek Lenkija 2018 metais švenčia 100-metį, abiejų valstybių jaunimas sutarė žaismingai, kūrybingai, patraukliai paminėti abiejų valstybių gimtadienius. Pirmoji užduotis mums (dalyviams) buvo tokia: naudojantis naujausiomis informacinėmis technologijomis sukurti ir pasikeisti virtualiomis užuominomis, kurias įminę turėjome susidaryti valstybių kultūrinį, istorinį vaizdinį ir parengti išsamų savo valstybės pristatymą bei papasakoti, ką apie kaimyninę valstybę sužinojome įminę mums atsiųstas užuominas. Darbas virė keletą mėnesių: rinkome informaciją, svarstėme, kaip ją paversti vizualia užuomina, tam rinkome nuotraukas, piešinius, geografinius bei istorinius simbolius, citatas iš liaudies dainų ir kt. Lenkijos jaunimo atsiųstas užuominas šifruoti padėjo visa gimnazijos bendruomenė.

Tada  susitikome Lietuvoje. Visą savaitę vykdėme bendras veiklas. Kartu su Plutiškių gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniais diskutavome apie Lietuvos ir Lenkijos istorijos, kultūros, paveldo panašumus ir skirtumus. Neišdildomus įspūdžius paliko edukacinės išvykos: žygis pėsčiomis prie Lietuvos prezidento Kazio Griniaus paminklo Selemos kaime, išvyka į Kauną – čia kurį laiką gyveno lenkų poetas Adomas Mickevičius, mūsų dailininkas ir kompozitorius M. K. Čiurlionis pristatytas  kaip Lietuvos ir Lenkijos kultūrų jungtis. Įsikūrę Kazlų Rūdos savivaldybės Selemos kaime  esančioje sodyboje „Selemos kiemas“ sėkmingai atidarėm kūrybinių – technologinių dirbtuvių duris, nes turėjom sumanymą   sukurti dovaną valstybių šimtmečiui.  Lenkijos jaunimas pasiūlė Lenkijai ir Lietuvai padovanoti šokių pynę: žingsneliai ir šokio figūros liaudiški ( primenantys „Polonezą“, „Transverą(Pynimėlį)“, „Oira oira“), muzika ir jaunimo azartas  šiuolaikiški. Dovana pasisekė – šokom visus vakarus. Mes, lietuvaičiai, išrinkome tradicinę dovaną  - nusprendėme mūsų valstybėms nupinti po vainiką, tik ne bet kokį, o iš jaunimo mėgstamiausios medžiagos (džinsų) pagaminti gėles ir iš jų nupinti vainikus. Darbas pareikalavo daug pastangų ir kruopštumo, bet dovana pasisekė fantastiškai, ji simbolizuoja Lietuvos ir Lenkijos jaunimo tarpkultūrinį dialogą ir bendradarbiavimą.

 

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos mokinys,

projekto „Šimto užuominų pynė“ dalyvis

Rytis Šiugždinis

 

Šimto užuominų pynė

Šimto užuominų pynę jau pina Plutiškių gimnazijos mokiniai - Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projekto "Šimto užuominų pynė" dalyviai. Lenkijos  partneriai pateikė 50 užuominų apie Lenkijos istoriją, kultūrą, tradicijas, papročius, pasiekimus.

Hints 1 5

Užuominos dokumente (Wskazówki w dokumencie)

Plutiškių ir Braniewo jaunimas įgyvendins Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą

„Šimto užuominų pynė“

jrd lietuvi lenkKazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijai Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skyrė finansavimą 2018 metais įgyvendinti Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „Šimto užuominų pynė“. Kadangi tiek Lietuva, tiek Lenkija šiais metais švenčia 100-metį, abiejų valstybių jaunimas sutarė žaismingai, kūrybiškai, patraukliai paminėti Lietuvos ir Lenkijos gimtadienius, pasistengti geriau pažinti kaimyninių valstybių kultūrą, istoriją ir paveldą, išmėginus savo jėgas technologinėje veikloje sukurti ir pristatyti jaunimo dovaną valstybės šimtmečiui. 2018 m. birželio 18-19 d. abiejų organizacijų atstovai susitiko pasitarti ir suplanuoti veiklas. Pirmoji ir labai sudėtinga užduotis abiejų organizacijų projekto dalyviams – naudojantis naujausiomis informacinėmis technologijomis ( mokyklų interneto svetainėmis, Facebook puslapiais, Instagram paskyra ar kt.) pasikeisti vizualiomis užuominomis (nuotraukomis, liaudies dainų tekstais, piešiniais, simboliais, istorinių įvykių informacija ir kt.), pagal kurias partneriai turės susidaryti pristatomos valstybės kultūrinį, istorinį vaizdinį ir nuspręsti, kokią ilgametes tautos tradicijas atitinkančią dovaną tos šalies jaunimas gali suruošti valstybės šimtmečiui. Rudenį, rugsėjo mėnesį, jaunimas susitiks Lietuvoje, išsiaiškins, ar teisingai suprato užuominas, ir kūrybinėse dirbtuvėse, padedant profesionaliems amato meistrams, sukurs dovaną valstybių šimtmečiui (išaus juostą, išdroš šaukštą, sukurs dainą, nupins vainiką ar pan.). Taip priimtinais būdais vyks Lietuvos ir Lenkijos jaunimo tarpkultūrinis dialogas ir bendradarbiavimas. Būkime aktyvūs ir iniciatyvūs visi gimnazijos bendruomenės nariai! Jei turite gerų minčių, idėjų, kokį faktą apie Lietuvą pateikti partneriams, dalinkitės.