Lenkijos ir Lietuvos Sausio sukilimo pėdsakais

10 mūsų gimnazijos mokinių ir 2 mokytojos spalio 2-6 dienomis buvo išvykę į Lenkiją vykdyti tarptautinio projekto ,,Lenkijos ir Lietuvos Sausio sukilimo pėdsakais". Projekto tema yra skirta Lenkijos ir Lietuvos istorijos tyrinėjimams. Projekto metu vyko jaunimo veiklų integracija į kultūrinį abiejų tautų paveldą bei gerų kaimyninių santykių palaikymo suvokimo svarbą.

Projekto metu dalyviai vaikščiojo sukilimo pėdsakais, aplankė Stoczeko Lukowskio Komunos meriją. Kiekvienos šalies dalyviai išsakė savo valstybių požiūrį į sausio sukilimą, kokią reikšmę jis turėjo abiem tautoms.

Vyko kultūrų vakaras su kaimo šeimininkių ratu, kur buvo pristatyti tautinio paveldo akcentai: valgiai, dainos, šokiai, tradicijos. Projekto dalyviai turėjo progą aplankyti Varšuvą (Karalių rūmus), Liubliną - kur buvo pasirašytas Liublino unijos aktas.

Padėkoję projekto partneriams iš Lenkijos už šiltą, puikų priėmimą, pasisėmę istorinių bei kultūrinių žinių, dalyviai laimingi sugrįžo namo.

 

 

 

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos mokiniai įgyvendina Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „Tautų sandraugos istorija ir kultūra – Žygimantas  Augustas“

        Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos jaunimo grupė 2022 m. spalio 3-7 dienomis kartu su Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej w Kisielsku jaunimo grupe įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą „Tautų sandraugos istorija ir kultūra – Žygimantas  Augustas“. Projekto tikslas – kurti  Lietuvos ir Lenkijos kultūrų dialogą, gilinantis į bendrą tautų istoriją. Per praeitį atrandame dabartį – tokią idėją jaunimas kėlė projekto veikloms: susipažino su Liublinu – vienu seniausių Lenkijos miestų, kuriame 1569 m. pasirašyta Liublino unija: sukurta nauja Europos valstybė – Abiejų Tautų Respublika. Nors unijos akte skelbta, jog LDK ir Lenkija yra vienalytė Respublika, kiekviena valstybė tebeturėjo savo pavadinimą, teritoriją, sienas, kariuomenę, teisę, iždą, atskirus vykdomosios valdžios pareigūnus. Šie faktai projekto dalyviams davė stimulą siekti lenkų ir lietuvių jaunimo integracijos, Lenkijos ir Lietuvos kultūrinio ir istorinio paveldo populiarinimo, norą kurti gerus kaimyninius santykius. Lankėsi Stoczek  Łukówski gminoje, susitiko su meru Marcin Sentkiewicz, domėjosi miesto istorija, ypač reikšmingu įvykiu - pirmuoju dideliu Lenkų sukilimo mūšiu, įvykusiu 1831 m. Stoczek Łukówski, kuriame lenkų kavalerija, vadovaujama Józefo Dwernickio, nugalėjo Rusijos pajėgas. Pergalė turėjo labiau psichologinę, o ne militaristinę reikšmę. Lenkų sukilimas – tai lenkų tautinio išsivadavimo sukilimas prieš Rusiją, apėmęs Lenkijos karalystės, Lietuvos ir iš dalies Baltarusijos bei  Ukrainos teritorijas. Surinkę ir apibendrinę medžiagą apie Liublino unijos bei Žygimanto Augusto asmenybės svarbą ir reikšmę Lietuvos ir Lenkijos tautoms, kūrė XVI a. istorinių įvykių rekonstrukciją – „Dvi tautos – kultūra ir kalba“: skaitė istorinius tekstus, eilėraščius, demonstravo surinktos medžiagos pristatymus skaidrėse, panaudoję dramos elementus suvaidino keletą istorinių scenų. Geriausias projekto veiklų rezultatas – įsimintinas, jaukus kultūrų vakaras: lenkų ir lietuvių tautiniai šokiai ir dainos, tradicinės lenkų ir lietuvių vaišės. Lenkijos šeimininkės pamokė gaminti sūrį, o lietuvaičiai vaišino namine, Plutiškėse kepta, duona ir suvalkietišku skilandžiu. Tai buvo įspūdingas aktyvaus tarpkultūrinio dialogo projektas, kuris leido jauniems žmonėms formuoti savo požiūrį į dviejų kaimyninių valstybių bendradarbiavimą, į Europos daugiakultūriškumą, būti  atviriems kitoniškumui, savitam požiūriui. Be to, tai buvo puiki galimybė komunikuoti užsienio kalba, ypač anglų kalba – pagrindine projekto komunikacijos priemone. Projekto dalyviai patyrė, kad tokios neformalaus ugdymo(si) pamokos yra geriausia motyvacija mokytis.

Žmonių bendravimas vertesnis už viso pasaulio auksą

Penktoji projekto “JO keliu” diena – Viso pasaulio auksas (cit. Atmink, kiekvienas asmuo yra brangesnis už viso pasaulio auksą“, Jonas Paulius II). Tai paskutinė projekto veiklų diena. Braniewo grupė lankėsi Europos solidarumo centre Gdanske, tai puiki vieta parodyti Europos kovą už nepriklausomybę ir Jono Pauliaus II vaidmenį šioje kovoje. Dalį laiko skyrė Lietuvos nepriklausomybės atgavimo istorijai. Apžiūrėjo PAPAMOBILĮ - automobilį, kurį Jonas Paulius II naudojo pirmą kartą lankydamasis Lenkijoje. Plutiškių jaunimas Plutiškių Šv. Juozapo bažnyčioje susitiko su kunigu teol. lic. Remigijumi Gaidžiu – tai žmogus, turėjęs laimę bendrauti su popiežiumi Jonu Pauliumi II. Popietėje abi grupės susitiko virtualioje erdvėje, pasidalino veiklų įspūdžiais, aptarė rezultatus ir įsivertino.

Tikimės, kad įgyvendintos projekto veiklos paskatins projekto dalyvius ir mokyklų partnerių bendruomenes rinktis popiežiaus Jono Pauliaus II parodytą gyvenimo kelią – dvasingo, moralaus, tolerantiško, pilietiško, savo kūrybiškumą ir veiklumą skatinančio žmogaus kelią.

Jaunimas stiprino pozityvų požiūrį į gyvenimą

Ketvirtąją projekto dieną (ji pavadinta Veiklus tikėjimas) Lietuvos ir Lenkijos jaunimo grupės stiprino savo pozityvų požiūrį į gyvenimą, kalbėjosi apie tai, kad labai svarbu net mažiausioje kasdienybės detalėje įžvelgti pozityvą, nestokoti optimizmo. Keliaudami „JO keliu“, vadovavosi tokiu Popiežiaus Jono Pauliaus II kvietimu: „Tegul mūsų tikėjimas bus veiklus“.  Kadangi COVID-19 grėsmė pakoregavo visas projekto veiklas, skaitlingų susitikimų su vietos bendruomenėmis jaunimas neorganizavo, bet keliavo į tas vietas, kur vyko Jono Pauliaus II susitikimai su Lietuvos ar Lenkijos žmonėmis. Braniewo jaunimas lankėsi Sopote ir  Gdanske, čia 1987 m. į susitikimą su popiežiumi susirinko beveik milijonas žmonių. Tai buvo laikas, kai Lenkija kovojo už nepriklausomybę, o Gdanskas visada buvo kovos už laisvę simbolis. Vizitas buvo nepaprastai svarbus. Gdansko altorius laikomas gražiausiu iš visų Jonui Pauliui II sukurtų altorių per JO 100 piligriminių kelionių. Plutiškių jaunimas vyko į Kauną, čia 1993 m. Popiežius Jonas Paulius II susitiko su trimis dešimtimis tūkstančių Lietuvos jaunuolių. JIS sakė trokštąs, kad jaunimas būtų laimingas, ragino juos vengti klystkelių, savo būties gelmėse puoselėti Dievo žodį, praktikuoti sakramentus, kliautis Bažnyčia. Popiežius jaunuoliams linkėjo būti Bažnyčioje veikliems, stipriems, kupiniems šventos liepsnos. Ir jie (Braniewo ir Plutiškių jaunimo grupės) ten buvo: mąstė apie savo egzistenciją, kūrė ateities planus, svajojo...

 

Kūrybinių ieškojimų diena

(Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektas „JO keliu“, 3 diena)

Gyvenimas yra talentas – teigė Popiežius Jonas Paulius II (cit. „Gyvenimas yra mums patikėtas talentas, kurį turime perkeisti, pagausinti ir paversti dovana“, Jonas Paulius II). Trečiąją projekto dieną Lietuvos ir Lenkijos jaunimas skyrė kūrybiniams ieškojimams, savo mėgstamų veiklų tobulinimui.  Lenkijos jaunimas kepė Popiežiaus Jono Pauliaus II mėgtą pyragą, pasidalino jo receptu. Sužavėta Lenkijos grupės kepamo pyrago vaizdu, Lietuvos grupė iškeliavo ieškoti idėjų kulinarinei kūrybai. Jų mokytoju tapo „Grūstės“ restorano „Pekinas“ šefas. Jis papasakojo, kad kinų virtuvėje vadovaujamasi keturiais principais: skonis, spalva, kvapas ir forma. Jų harmoningoje vienybėje glūdi kiekvieno patiekalo sėkmė. Lenkijos jaunimas eksperimentavo technologinėje veikloje – kūrė skudurines lėles, mėgino prisijaukinti molį. Lietuvos jaunimas ėjo tyrinėjimų keliu. Nors 1993 m., Jonas Paulius II apsilankymo Lietuvoje metais, jie dar nebuvo gimę, bet iš savo tėvų, senelių pasakojimų žino, koks svarbus tas vizitas buvo visiems Lietuvos žmonėms ir neseniai nepriklausomybę atkūrusiai Lietuvai - tiek politiškai, tiek dvasiškai, todėl leidosi į Popiežiaus Jono Pauliaus II lankytų vietų paieškas, mėgino pajusti tų vietų svarbą ir didybę. Kaip teigiama žiniasklaidoje, Jonas Paulius II yra keletą kartų pasakęs: „Pusė mano širdies – Lietuvoje!“ , todėl Lietuvos jaunimo grupė nuvyko į Leckavą, čia, kaip manoma, palaidota Popiežiaus senelė. Kapą žymi aukštas paminklas su jame sunkiai įskaitomais žodžiais, bet aiškiai matyti metai -1881-ieji. Keliaudami mėgino eksperimentuoti su naujosiomis technologijomis: meninių fotografijų kūrimas, filmavimas ir kt. Be to, daug judėjo, sportavo, grūdinosi jau vėstančios jūros bangose. COVID-19 virusas projekto dalyviams metė didžiulį iššūkį – įvykdyti Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektą nuotoliniu būdu. Kol kas viskas vyksta puikiai, jaunimas ir šioje situacijoje vadovaujasi Popiežiaus Jono Pauliaus mokymu: „ Nepaisant visko, vis tiek bus puiku. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai apsiauti patogius batus, nes visą gyvenimą turite išgyventi ...“