Jaunųjų oratorių virtualios konferencijos "Kalba gimtoji lūposna įdėta (J.Degutytė)" refleksija

Gimtųjų žodžių apkabintas,
Aš gyvas kalboje.
Sakau: esi man, kaip žibintas
Pasaulio tamsoje.
Kas moka žodį – randa kelią
Visur ir visada.
Sakau: lietuviška knygelė-
Kaip neregiui lazda.
Kalba gimtoji – kasdieninė
Tu- duona mums esi,
Kai tariam: motina, gimtinė,
Dangus – ir mes visi.

Tokiais poeto Justino Marcinkevičiaus lyrikos žodžiais birželio 8 dienos saulėtą rytą prasidėjo Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos konferencija, vykusi nuotoliniu būdu, virtualioje Zoom’o platformoje, skirta gimtajai kalbai.

,,Mūsų lietuvių  gimtoji kalba- mūsų geroji motina, auklėtoja. Kad ir tūkstančius metų išgyvenusi, ji nepaseno, ji visuomet jauna ilgame žmonijos gyvenime. Kas jaučia grožį ir tiesą, kas jaučia meilę savam, tas gerbia jos amžių. Gimtąja kalba išreiškiama tautos sąmonė, gimtoji kalba kuria savo mokslą ir meną. Ji skambi, daili, taisyklinga, bendra, visiems įmanoma, neatsiejama nuo tautos istorijos praeities. Jai tinka senovės palikimas, raštų, dainų ir pasakų išsaugotas, ją atgaivina ir jaunina gyvosios versmės, tarmės ir šnektos. Praeis šimtai ir tūkstančiai metų, pakeis vienos kartos kitas, o ji, kalba, gyvens tol, kol gyva bus mūsų tauta“  - teigė konferencijos vedėjai.

Konferencija buvo suskirstyta į dvi sekcijas: 5-8 klasių ( tema ,,Kalba gimtoji lūposna įdėta“ ( J. Degutytė )) ir I -IV gimnazijos klasių ( tema  „Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje“ (Just. Marcinkevičius)). Visi konferencijos dalyviai ir svečiai atidžiai klausė drąsiųjų, jaunųjų oratorių pranešimų, bandė pajusti kalbos grožį, žodžio galią, susipažino su lietuvių kalbos kilme  ir unikalumu. 5-8 klasės mokiniai, išsirinkę, jų manymu, patį lietuviškumo savastį ir dvasią atitinkantį lietuvišką tekstą, raiškiai perskaitė, kūrė eilėraščius – taisykles, kurie galbūt taps mažyčiais šedevrais, papildančiais mokinių taisyklių sąsiuvinius, aktyviai  dalyvavo konkurse  ,,Ar žinojai...“, o gimnazistai ,,pamankštino” smegenėles viktorinoje ,,Kalbos ganymas".

Pasak poeto   A. Baranausko,  kalba – gyvas tradicinis svarbiausių įvykių bei genčių santykių metraštis, kad galėtume suvokti, kas yra gimtoji kalba,  jos grožis, nėra būtina ,,krimsti enciklopedijas”, tą ir įrodė Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos mokinių nuoširdumas, kruopštus pasirengimas,  aktytus, virtualus dalyvavimas, šypsenos ir refleksijos metu išsakytos mintys.