Jaunimo vainikas Lietuvai ir Lenkijai

2018 metais Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos ir Lenkijos Zespół szkół Budowlanych w Braniewie mokiniai įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamą projektą „Šimto užuominų pynė“. Kadangi tiek Lietuva, tiek Lenkija 2018 metais švenčia 100-metį, abiejų valstybių jaunimas sutarė žaismingai, kūrybingai, patraukliai paminėti abiejų valstybių gimtadienius. Pirmoji užduotis mums (dalyviams) buvo tokia: naudojantis naujausiomis informacinėmis technologijomis sukurti ir pasikeisti virtualiomis užuominomis, kurias įminę turėjome susidaryti valstybių kultūrinį, istorinį vaizdinį ir parengti išsamų savo valstybės pristatymą bei papasakoti, ką apie kaimyninę valstybę sužinojome įminę mums atsiųstas užuominas. Darbas virė keletą mėnesių: rinkome informaciją, svarstėme, kaip ją paversti vizualia užuomina, tam rinkome nuotraukas, piešinius, geografinius bei istorinius simbolius, citatas iš liaudies dainų ir kt. Lenkijos jaunimo atsiųstas užuominas šifruoti padėjo visa gimnazijos bendruomenė.

Tada  susitikome Lietuvoje. Visą savaitę vykdėme bendras veiklas. Kartu su Plutiškių gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniais diskutavome apie Lietuvos ir Lenkijos istorijos, kultūros, paveldo panašumus ir skirtumus. Neišdildomus įspūdžius paliko edukacinės išvykos: žygis pėsčiomis prie Lietuvos prezidento Kazio Griniaus paminklo Selemos kaime, išvyka į Kauną – čia kurį laiką gyveno lenkų poetas Adomas Mickevičius, mūsų dailininkas ir kompozitorius M. K. Čiurlionis pristatytas  kaip Lietuvos ir Lenkijos kultūrų jungtis. Įsikūrę Kazlų Rūdos savivaldybės Selemos kaime  esančioje sodyboje „Selemos kiemas“ sėkmingai atidarėm kūrybinių – technologinių dirbtuvių duris, nes turėjom sumanymą   sukurti dovaną valstybių šimtmečiui.  Lenkijos jaunimas pasiūlė Lenkijai ir Lietuvai padovanoti šokių pynę: žingsneliai ir šokio figūros liaudiški ( primenantys „Polonezą“, „Transverą(Pynimėlį)“, „Oira oira“), muzika ir jaunimo azartas  šiuolaikiški. Dovana pasisekė – šokom visus vakarus. Mes, lietuvaičiai, išrinkome tradicinę dovaną  - nusprendėme mūsų valstybėms nupinti po vainiką, tik ne bet kokį, o iš jaunimo mėgstamiausios medžiagos (džinsų) pagaminti gėles ir iš jų nupinti vainikus. Darbas pareikalavo daug pastangų ir kruopštumo, bet dovana pasisekė fantastiškai, ji simbolizuoja Lietuvos ir Lenkijos jaunimo tarpkultūrinį dialogą ir bendradarbiavimą.

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos mokinys,

projekto „Šimto užuominų pynė“ dalyvis