DĖL BŪTINŲJŲ MOKINIŲ SVEIKATINAMOJO FIZINIO AKTYVUMO POREIKIŲ UŽTIKRINIMO NUOTOLINIO MOKYMOSI METU
Tebesitęsiant COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) sukeltai pandemijai šalyje, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimo Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 2.2.9.2 ir 2.2.9.3 papunkčių nuostatas, ugdymas mokyklose pagal pradinio, pagrindinio ugdymo ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu, o neformalusis vaikų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas. Esant tokiai situacijai, labai mažėja vaikų fizinis aktyvumas (nustatyta, kad Lietuvos vaikų fizinį neaktyvumą dar labiau padidino 2020 metų pirmoje pusėje taikyti karantino ribojimai (https://www.svietimonaujienos.lt/karantinas-didina-atskirti-vaikai-daugiau-laiko-leidzia-prie-ekranu-ypac-kaimo-vietovese/). Fizinis aktyvumas toliau mažėja dėl tebesitęsiančio karantino.
Pažymime, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) fizinio aktyvumo stoką įvardija vienu pagrindinių mirtingumo rizikos veiksnių pasaulyje, dėl nepakankamo judėjimo taip pat daugėja antsvorio ir nutukimo atvejų. Naujausiose PSO Gairėse dėl fizinio aktyvumo ir nejudrumo (2020) 5–17 metų amžiaus vaikams rekomenduojama kasdien judėti ne mažiau kaip 60 minučių vidutiniu ir dideliu intensyvumu bei ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę stiprinti raumenis jėgos pratimais, ypač atkreipiant dėmesį į laiko, praleisto sėdint prie ekranų, mažinimą. Pateikdama moksliniais įrodymais pagrįstą fizinio aktyvumo naudą sveikatai, PSO atkreipia dėmesį į kiekvieno atliekamo judesio svarbą ir ragina sudaryti sąlygas vaikams kuo dažniau ir įvairiau judėti ir taip stiprinti besivystančio organizmo kaulų ir raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemas, palaikyti būtiną energijos apykaitos balansą, mažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, didinti kaulų tankį ir mineralizaciją, stiprinti imuninės sistemos veiklą; ypač pažymėtinas teigiamas fizinio aktyvumo poveikis vaikų emocinei sveikatai.
Vykstant nuotoliam mokymui, vaikai prie ekranų praleidžia daug daugiau laiko nei įprastomis sąlygomis, be to, jie praranda judėjimo galimybę vykstant į ir iš mokyklos, einant iš vienos klasės į kitą bei naudojantis sportinėmis neformaliojo švietimo paslaugomis. Esamų 2–3 fizinio ugdymo pamokų nepakanka užtikrinti bent minimalius sveikatai būtinus kasdienio vaikų fizinio aktyvumo poreikius. Remiantis sveikatos ekspertų rekomendacijomis, ilgą laiką dirbant sėdimąjį darbą būtinos reguliarios aktyvios pertraukos, kad būtų užkirstas kelias vaikų regos sutrikimų, netaisyklingos laikysenos formavimuisi bei su tuo susijusių ligų atsiradimui.
Vadovaudamiesi PSO rekomendacijomis ir siekdami šio laikotarpio priverstinio nejudrumo sąlygomis kiek įmanoma labiau patenkinti būtinus minimalius sveikatinamojo vaikų fizinio aktyvumo poreikius, kreipiamės į Jus prašydami užtikrinti, kad, vykstant nuotoliniam mokymui, kiekvienos pamokos metu ne mažiau kaip 2–3 minutės pagal galimybes būtų skirtos fizinio aktyvumo intervencijoms, kurių metu vaikai turėtų:
- atitraukti akis nuo ekranų;
- atsistoti;
- atlikti nesudėtingus fizinės mankštos pratimus.
Taip pat nuotolinio ugdymo(-si) metu rekomenduoti:
- fizinio ugdymo pamokų metu pirmenybę skirti praktinėms (ne teorinėms) užduotims atlikti;
- įvairių dalykų namų darbų užduotis pagal galimybes sieti su mokinių aktyviu judėjimu atviroje erdvėje, laikantis nustatytų karantino saugos reikalavimų.
Pridedame rekomenduojamų aktyvių pertraukų pratimų aprašymą (1 lapas) bei siūlome išradingai taikyti įvairias kitas judėjimo užduotis.
Atmintis gyva, nes liudija
2021 m. sausio 13 d., minint Lietuvos nepriklausomybės gynimo 30-metį, Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvavo pilietinės vienybės ir vilties akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“. Visuose gimnazijos pastato languose, dirbančių ir besimokančių nuotoliniu būdu bendruomenės narių namų languose 8.00 val. ryto sužibo atminties žvakelės už žuvusius Laisvės gynėjus, savo padėką gynėjams mokiniai išreiškė piešiniais.
PLUTIŠKIŲ GIMNAZIJOS PRADINUKAI STOVYKLAVO POPIETINĖJE STOVYKLĖLĖJE „BŪKIM KARTU“
Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos 1-2 klasių mokiniai nuo rudens iki kalėdinių atostogų turėjo galimybę dalyvauti projekte – popietinėje vaikų stovyklėlėje „Būkim kartu“, kuriai finansavimą skyrė Kazlų Rūdos savivaldybės administracija.
Projekto tikslas – per kompetencijų ugdymą formuoti asmenį, gebantį tapti aktyviu visuomenės nariu, padėti tenkinti pažintinius, lavinimosi, saviraiškos poreikius, siekti, kad vaikai pažintų ir puoselėtų tautos tradicijas, skatinti domėjimąsi savo krašto liaudies kūrybos savitumu.
Projekto uždaviniai: stovykloje sudaryti palankesnes sąlygas vaikams, augantiems nepalankioje socialinėje ekonominėje ir kultūrinėje aplinkoje, aktyviai leisti laiką, tobulinti bendravimo bei bendradarbiavimo įgūdžius, dalyvauti pažintinėse, kultūrinėse išvykose, pažinti supantį pasaulį ir save socialinėje aplinkoje, naudoti įvairias meninės raiškos formas ir priemones, tapti kūrybiškomis asmenybėmis, mokytis įsivertinti savo veiklas ir pasiekimus.
Daugiau straipsnių...
Puslapis 10 iš 18